Skip to content

86 Franklin Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1918

Last Sale Date
Apr 3, 2007

Property Information

Block2
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,100
51%
Improvement Value:$178,400
49%
Total Assessment$365,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,480+2.0%
2024$7,330+1.6%
2023$7,217+0.1%
2022$7,213+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1918