Skip to content

40 Hardgrove Terrace

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Jun 10, 2018

Property Information

Block321
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description1 FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,800
48%
Improvement Value:$186,100
52%
Total Assessment$357,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,405+2.0%
2024$7,257+1.6%
2023$7,145+0.1%
2022$7,141+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953