Skip to content

54 Hardgrove Terrace

Irvington, NJ 07111

Built 1924

Last Sale Date
Nov 1, 2018

Property Information

Block321
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,222
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,000
51%
Improvement Value:$161,300
49%
Total Assessment$327,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,928+2.0%
2024$6,790+1.6%
2023$6,685+0.1%
2022$6,681+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1924