Skip to content

60 Hardgrove Terrace

Irvington, NJ 07111

Built 1924

Last Sale Date
Feb 4, 2018

Property Information

Block321
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,274
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,000
51%
Improvement Value:$159,500
49%
Total Assessment$325,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,684+2.0%
2024$7,531+1.6%
2023$7,414+0.1%
2022$7,410+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1924