Skip to content

38 Hardgrove Terrace

Irvington, NJ 07111

Built 1924

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Feb 12, 2008

Property Information

Block321
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,000
54%
Improvement Value:$141,400
46%
Total Assessment$307,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,821+2.0%
2024$7,664+1.6%
2023$7,546+0.1%
2022$7,542+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$278,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 12118, Page 3459

Property Built

Built

Year Built: 1924