Skip to content

22 Hardgrove Terrace

Irvington, NJ 07111

Built 1950

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Oct 22, 2019

Property Information

Block321
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class15
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,100
38%
Improvement Value:$273,100
62%
Total Assessment$441,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,106+2.0%
2024$15,784+1.6%
2023$15,539+0.1%
2022$15,532+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,638DeedBook 20191, Page 4164

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft1,638DeedBook 20190, Page 73847Recorded8/7/2019

Property Built

Built

Year Built: 1950