Skip to content

196-198 Park Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1921

Last Sale Date
Oct 12, 2012

Property Information

Block329
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,444
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
44%
Improvement Value:$156,900
56%
Total Assessment$279,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,752+2.0%
2024$7,597+1.6%
2023$7,480+0.1%
2022$7,476+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1921