Skip to content

215 Lincoln Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1925

Last Sale Date
Sep 24, 2013

Property Information

Block329
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
42%
Improvement Value:$169,200
58%
Total Assessment$291,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,554+2.0%
2024$7,403+1.6%
2023$7,288+0.1%
2022$7,285+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925