Skip to content

223-225 Lincoln Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 3, 2013

Property Information

Block329
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,122
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
33%
Improvement Value:$243,600
67%
Total Assessment$366,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,180+2.0%
2024$8,016+1.6%
2023$7,892+0.1%
2022$7,888+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953