Skip to content

231-35 Lincoln Pl.

Irvington Twp, NJ 02222

Built 1953

Last Sale Price
$820,321
Last Sale Date
Jun 28, 2001

Property Information

Block329
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,325
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,900
34%
Improvement Value:$250,200
66%
Total Assessment$379,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,361+2.0%
2024$10,154+1.6%
2023$9,997+0.1%
2022$9,992+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$820,321

To:

Sq Ft2,325DeedBook 5818, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1953