Skip to content

253 Lincoln Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Jan 5, 2010

Property Information

Block329
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,354
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
48%
Improvement Value:$157,000
52%
Total Assessment$302,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,168+2.0%
2024$8,004+1.6%
2023$7,880+0.1%
2022$7,876+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953