Skip to content

275 Lincoln Place

Irvington, NJ 07111

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2008

Property Information

Block329
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionVAC LD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$192,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,491+2.0%
2024$2,441+1.6%
2023$2,404+0.1%
2022$2,402+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 6179, Page 782