Skip to content

239 Park Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1923

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block330
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,500
38%
Improvement Value:$231,100
62%
Total Assessment$373,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,744+2.0%
2024$8,569+1.6%
2023$8,436+0.1%
2022$8,432+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,888DeedBook 20220, Page 4259

Property Built

Built

Year Built: 1923