Skip to content

895 Stuyvesant Ave.

Irvington, NJ 07111

Apartment

Last Sale Price
$3,960,000
Last Sale Date
Jun 21, 2024

Property Information

Block352
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description18FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$630,000
30%
Improvement Value:$1,490,400
70%
Total Assessment$2,120,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,041+2.0%
2024$38,260+1.6%
2023$37,668+0.1%
2022$37,649+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,960,000

To:

DeedBook 20240, Page 40214

Property Sale

Sale
$1,052,087
DeedBook 20201, Page 11809Recorded11/12/2020