Skip to content

22 Olympic Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1928

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 10, 2023

Property Information

Block352
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
46%
Improvement Value:$184,200
54%
Total Assessment$344,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,368+2.0%
2024$7,221+1.6%
2023$7,109+0.1%
2022$7,105+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,389DeedBook 20230, Page 51830

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 12329, Page 804

Property Sale

Sale
$184,900
DeedBook 6306, Page 457

Property Built

Built

Year Built: 1928