Skip to content

52 Olympic Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1929

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 21, 2016

Property Information

Block352
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,184
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
41%
Improvement Value:$230,300
59%
Total Assessment$390,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,618+2.0%
2024$6,486+1.6%
2023$6,386+0.1%
2022$6,382+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$131,550
DeedBook 6066, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1929