Skip to content

65 40th St.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Nov 14, 2013

Property Information

Block367
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,744
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,500
26%
Improvement Value:$416,700
74%
Total Assessment$565,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,555+2.0%
2024$12,304+1.6%
2023$12,113+0.1%
2022$12,107+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953