Skip to content

151 Carolina Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1926

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block53
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,889
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,400
24%
Improvement Value:$449,700
76%
Total Assessment$593,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,979+58.5%
2024$12,608+28.1%
2023$9,841+0.1%
2022$9,837+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft2,889DeedBook 20240, Page 39579

Property Sale

Sale
$391,000
Sq Ft3,115DeedBook 20220, Page 61879Recorded6/30/2022

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 5912, Page 939

Property Built

Built

Year Built: 1926