Skip to content

238-240 Columbia Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1927

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 28, 2017

Property Information

Block64
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class45
Description4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,672
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
23%
Improvement Value:$518,700
77%
Total Assessment$673,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,394+2.0%
2024$12,146+1.6%
2023$11,958+0.1%
2022$11,952+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft3,740DeedBook 20180, Page 4437

Property Sale

Sale
$138,784

From:

To:

Sq Ft3,672DeedBook 20170, Page 29493Recorded3/31/2017

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 12298, Page 33063

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 6114, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 1927