Skip to content

49 Fuller Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1928

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Nov 21, 2013

Property Information

Block77
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,740
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,500
22%
Improvement Value:$563,200
78%
Total Assessment$719,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,588+2.1%
2024$13,311+1.6%
2023$13,101+0.1%
2022$13,094+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$236,000

To:

Sq Ft3,740DeedBook 12472, Page 6485

Property Built

Built

Year Built: 1928