Skip to content

143 Linden Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1908

Last Sale Price
$31,000
Last Sale Date
Apr 1, 2010

Property Information

Block77
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,022
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,800
47%
Improvement Value:$157,200
53%
Total Assessment$295,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,813+2.0%
2024$5,696+1.6%
2023$5,608+0.1%
2022$5,605+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$31,000

To:

Sq Ft1,022DeedBook 12247, Page 6985

Property Built

Built

Year Built: 1908