Skip to content

26 Silkman Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1897

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Feb 10, 2021

Property Information

Block94
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,542
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,600
31%
Improvement Value:$283,100
69%
Total Assessment$412,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,969+2.0%
2024$10,749+1.6%
2023$10,583+41.6%
2022$7,476+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,530DeedBook 20210, Page 38464

Property Sale

Sale
$55,500

From:

To:

DeedBook 12466, Page 4955Recorded11/1/2013

Property Sale

Sale
$46,139

From:

To:

DeedBook 12466, Page 4929Recorded11/1/2013

Property Sale

Sale
$144,200
DeedBook 6353, Page 94

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 6177, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1897