Skip to content

216 Myrtle Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1925

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jan 15, 2024

Property Information

Block95
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,897
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,000
23%
Improvement Value:$406,000
77%
Total Assessment$530,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,988+54.8%
2024$10,330+1.6%
2023$10,170+0.1%
2022$10,165+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft2,897DeedBook 20240, Page 4636

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft2,688DeedBook 12509, Page 1960Recorded8/11/2014

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 12207, Page 9687

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 6066, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1925