Skip to content

228 Myrtle Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1934

Last Sale Date
Dec 31, 2007

Property Information

Block95
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,700
26%
Improvement Value:$346,600
74%
Total Assessment$471,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,806+2.1%
2024$7,645+1.6%
2023$7,523+0.1%
2022$7,519+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1934