Skip to content

104 N Ashby AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1973

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Oct 7, 1998

Property Information

Block1303
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,288
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$304,200
49%
Improvement Value:$316,800
51%
Total Assessment$621,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,190+3.1%
2024$14,730+2.5%
2023$14,370+1.9%
2022$14,103+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft2,288DeedBook 5563, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1973