Skip to content

14 Washington CtLivingston, NJ 07039

Built 1954

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block1303
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,648
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,100
57%
Improvement Value:$245,800
43%
Total Assessment$565,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,842+3.1%
2024$13,423+2.5%
2023$13,095+1.9%
2022$12,852-2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954