Skip to content

10 Taft CtLivingston, NJ 07039

Built 1954

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Sep 23, 2005

Property Information

Block1303
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,545
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$329,600
65%
Improvement Value:$177,500
35%
Total Assessment$507,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,404+3.1%
2024$12,028+2.5%
2023$11,734+1.9%
2022$11,516+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$439,000

To:

Sq Ft1,545DeedBook 6249, Page 473

Property Built

Built

Year Built: 1954