Skip to content

9 Taft CourtLivingston, NJ 07039

Built 1954

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Nov 19, 2018

Property Information

Block1303
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class18.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,368
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,600
43%
Improvement Value:$424,200
57%
Total Assessment$747,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,291+3.1%
2024$17,738+2.5%
2023$17,304+1.9%
2022$16,983-12.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$810,000

To:

Sq Ft2,347DeedBook 20181, Page 7793

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 20170, Page 67443Recorded8/1/2017

Property Sale

Sale
$429,900
DeedBook 6141, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1954