Skip to content

43 Hazel AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1936

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Oct 29, 1993

Property Information

Block1408
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,404
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$304,400
66%
Improvement Value:$154,300
34%
Total Assessment$458,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,220+3.1%
2024$10,880+2.5%
2023$10,614+1.9%
2022$10,417+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000

To:

Sq Ft1,404DeedBook 5284, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1936