Skip to content

29 Hazel AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1928

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block1408
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,544
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$333,800
64%
Improvement Value:$187,600
36%
Total Assessment$521,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,753+3.1%
2024$12,368+2.5%
2023$12,065+1.9%
2022$11,841+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928