Skip to content

45 Hazel AveLivingston, NJ 07039

Built 1930

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Mar 15, 2023

Property Information

Block1408
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,664
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,400
59%
Improvement Value:$207,400
41%
Total Assessment$511,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,519+3.1%
2024$12,140+2.5%
2023$11,843+1.9%
2022$11,623+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft1,664DeedBook 20230, Page 25130

Property Built

Built

Year Built: 1930