Skip to content

41 Hazel AveLivingston, NJ 07039

Built 1925

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
May 31, 2000

Property Information

Block1408
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,263
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$301,900
64%
Improvement Value:$167,300
36%
Total Assessment$469,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,477+3.1%
2024$11,129+2.5%
2023$10,857+1.9%
2022$10,656+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$189,000

To:

Sq Ft1,263DeedBook 5700, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1925