Skip to content

315 E Northfield RoadLivingston, NJ 07039

Built 1985
Commercial

Last Sale Price
$13,500,000
Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block2502
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningP-B3
Sq Footage---
Acreage1.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,710,000
34%
Improvement Value:$3,317,100
66%
Total Assessment$5,027,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$122,963+3.1%
2024$119,243+2.5%
2023$116,327+1.9%
2022$114,165-24.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$13,500,000

To:

Sq Ft33,861DeedBook 20240, Page 36084

Property Built

Built

Year Built: 1985