Skip to content

18 Arden RdLivingston, NJ 07039

Built 1959

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Mar 14, 2011

Property Information

Block3500
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,532
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$252,700
60%
Improvement Value:$169,200
40%
Total Assessment$421,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,320+3.1%
2024$10,007+2.5%
2023$9,763+1.9%
2022$9,581-6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,532DeedBook 12305, Page 9287

Property Built

Built

Year Built: 1959