Skip to content

142 S Livingston AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1946
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2011

Property Information

Block3809
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage8,976
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$658,500
60%
Improvement Value:$441,500
40%
Total Assessment$1,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,906-10.3%
2024$30,001+2.5%
2023$29,267+1.9%
2022$28,724-2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946