Skip to content

45 Hillside TerraceLivingston, NJ 07039

Built 1952

Last Sale Price
$1,435,000
Last Sale Date
Oct 28, 2022

Property Information

Block3812
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class20
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,181
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,500
26%
Improvement Value:$864,000
74%
Total Assessment$1,166,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,533+3.1%
2024$27,669+157.7%
2023$10,737+1.9%
2022$10,533+14.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,435,000

To:

Sq Ft3,067DeedBook 20220, Page 98365

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft1,181DeedBook 20210, Page 51284Recorded4/23/2021

Property Built

Built

Year Built: 1952