Skip to content

14 Tuscan RoadLivingston, NJ 07039

Built 1951

Last Sale Date
Dec 5, 2023

Property Information

Block3812
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,312
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,100
68%
Improvement Value:$151,700
32%
Total Assessment$474,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,614+3.1%
2024$11,262+2.5%
2023$10,987+1.9%
2022$10,783+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951