Skip to content

39 Hillside TerLivingston, NJ 07039

Built 1952

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block3812
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,533
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,400
53%
Improvement Value:$262,200
47%
Total Assessment$563,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,786+3.1%
2024$13,369+2.5%
2023$13,042+1.9%
2022$12,799+17.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952