Skip to content

219 W Mt Pleasant AveLivingston, NJ 07039

Built 1976

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 7, 2000

Property Information

Block3900
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,736
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$259,400
54%
Improvement Value:$217,500
46%
Total Assessment$476,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,665+3.1%
2024$11,312+2.5%
2023$11,035+1.9%
2022$10,830-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,736DeedBook 5687, Page 620

Property Built

Built

Year Built: 1976