Skip to content

12 Mt Vernon CtLivingston, NJ 07039

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2011

Property Information

Block3900
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,141
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$293,200
36%
Improvement Value:$510,700
64%
Total Assessment$803,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,663+3.1%
2024$19,069+2.5%
2023$18,602+1.9%
2022$18,257-7.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 5478, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1972