Skip to content

4 Mt Vernon CtLivingston, NJ 07039

Built 1974

Last Sale Price
$468,000
Last Sale Date
Nov 25, 2002

Property Information

Block3900
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,646
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$287,800
44%
Improvement Value:$371,700
56%
Total Assessment$659,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,131+3.1%
2024$15,643+2.5%
2023$15,261+1.9%
2022$14,977-15.2%
Property History

Property Sale

Sale
$468,000

To:

Sq Ft2,646DeedBook 5932, Page 884

Property Sale

Sale
$389,000
DeedBook 5699, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 1974