Skip to content

31 Spier DrLivingston, NJ 07039

Built 1954

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Sep 15, 2014

Property Information

Block4100
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,072
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,700
62%
Improvement Value:$197,100
38%
Total Assessment$514,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,592+3.1%
2024$12,211+2.5%
2023$11,912+1.9%
2022$11,691+14.6%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft2,073DeedBook 12517, Page 8292

Property Built

Built

Year Built: 1954