Skip to content

15 Spier DriveLivingston, NJ 07039

Built 1952

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 16, 2002

Property Information

Block4100
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,225
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$326,900
69%
Improvement Value:$143,600
31%
Total Assessment$470,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,508+3.1%
2024$11,160+2.5%
2023$10,887+1.9%
2022$10,685+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,225DeedBook 5916, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1952