Skip to content

23 Spier DriveLivingston, NJ 07039

Built 1952

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block4100
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,472
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,200
62%
Improvement Value:$184,600
38%
Total Assessment$489,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,981+3.1%
2024$11,618+2.5%
2023$11,334+1.9%
2022$11,123+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952