Skip to content

27 Spier DriveLivingston, NJ 07039

Built 1952

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block4100
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,225
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,900
68%
Improvement Value:$154,000
32%
Total Assessment$478,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,714+3.1%
2024$11,360+2.5%
2023$11,082+1.9%
2022$10,876+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952