Skip to content

25 Irving AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1930

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 11, 2023

Property Information

Block4303
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,282
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$297,300
47%
Improvement Value:$337,200
53%
Total Assessment$634,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,520+3.1%
2024$15,050+2.5%
2023$14,682+1.9%
2022$14,410+14.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930