Skip to content

2 Park DriveLivingston, NJ 07039

Built 1950

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Mar 28, 2013

Property Information

Block4500
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,646
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$326,900
67%
Improvement Value:$160,900
33%
Total Assessment$487,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,932+3.1%
2024$11,571+2.5%
2023$11,288+1.9%
2022$11,078+8.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,646DeedBook 12426, Page 6490

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 6180, Page 777

Property Built

Built

Year Built: 1950