Skip to content

19 Woodcrest DriveLivingston, NJ 07039

Built 2021

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Oct 27, 2021

Property Information

Block4500
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class18.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,287
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,800
34%
Improvement Value:$629,100
66%
Total Assessment$953,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,332+3.1%
2024$22,627+118.0%
2023$10,378+1.9%
2022$10,185+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

To:

Sq Ft3,087DeedBook 20211, Page 33213

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,287DeedBook 20200, Page 68954Recorded7/27/2020

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,287DeedBook 20200, Page 58804Recorded6/25/2020

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5349, Page 439