Skip to content

22 Manor RoadLivingston, NJ 07039

Built 1949

Last Sale Date
Feb 8, 2018

Property Information

Block4500
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,848
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,900
58%
Improvement Value:$222,300
42%
Total Assessment$526,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,871+3.1%
2024$12,481+2.5%
2023$12,176+1.9%
2022$11,950+10.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1949