Skip to content

24 Manor RdLivingston, NJ 07039

Built 1949

Last Sale Price
$783,000
Last Sale Date
Apr 29, 2015

Property Information

Block4500
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,152
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,400
36%
Improvement Value:$516,900
64%
Total Assessment$809,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,795+3.1%
2024$19,197+2.5%
2023$18,727+1.9%
2022$18,379-3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$783,000

To:

Sq Ft2,639DeedBook 12555, Page 3056

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 12501, Page 4034Recorded6/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1949